Kwiatonowice Parafia - nowa strona Placówki oświatowe Organizacje Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI Linki
Kwiatonowice arrow Historia wsi
| Historia wsi | Ludność | Położenie | Władze | Galeria | Kontakt | Wydarzenia|

Zwyczaj kolędowania w Kwiatonowicach

Zwyczaj kolędowania w Kwiatonowicach

Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem ludowym w naszej wsi był zwyczaj kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia. W Nowy Rok z życzeniami chodziły Droby. Kwiatonowickie Droby ubrane były w wysokie czapki ze słomy przyozdobione kolorową bibułą. Na twarzy mieli maski, a na sobie kożuchy przepasane powrozami ze słomy, chodzili po domach i składali takie oto życzenia:
Na szczęście, na zdrowie na tyn nowy roczek,
Żeby się wom urodziła kapusta i groszek,
Żytko jak korytko, owiesek jak pajski piesek
Pszenicka jak rynkowicka, bób jak żłób

Wylyście na półkę i zdymcie gomułkę
Wylyście na faskę i zdymcie kiełbaskę
Jak mi nic nie docie to i córki nie wydocie
Moja pani gospodyni.

W sini mietełka w chołpie mietełka
Baba szelma nie wymietła
Wyprowadźcie ją do sieni, żeby ją Droby wzięli.


Między Nowym Rokiem a świętem Trzech Króli po naszej wsi chodzili kolędnicy i przedstawiali po domach widowisko zwane ?Herody?. W obecnych czasach zwyczaj kolędowania podtrzymują uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. W okresie przedświątecznym w pięknych strojach składają życzenia sojusznikom szkoły.Powered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2008 Elxis.org. All rights reserved.

blonde pawg anal video toiletmix.com