Kwiatonowice Parafia - nowa strona Placówki oświatowe Organizacje Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI Linki

Szkoła w ruchu


SZKOŁA W RUCHU ? akcja ?Ćwiczyć każdy może?

Zespół Szkół w Kwiatonowicach  przystąpił do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu ?? Ćwiczyć każdy może? w ramach projektu ROK SZKOŁY W RUCHU. Po ukończeniu zadań i wypełnieniu zaleceń Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przyzna szkole tytuł SZKOŁY W RUCHU. Do tej pory zrealizowaliśmy kilka zadań wynikających z regulaminu projektu. Na początek odbył się turniej badmintona dla dzieci i młodzieży naszej szkoły. Jego celem było zaangażowanie uczniów w różne rodzaje aktywności ruchowej, bowiem w dzisiejszych czasach  staje się ona coraz bardziej modna i należy ją promować, gdyż sport to zdrowie. Poza tym był to idealny trening dla chłopców z gimnazjum, którzy przygotowywali się do Powiatowego Drużynowego Turnieju Badmintona, a w którym zdobyli I miejsce. Tym samym zakwalifikowali się do Turnieju Wojewódzkiego, który odbędzie się w lutym  2014 r.
Wszyscy uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w pierwszych pozalekcyjnych zajęciach ruchowych.  Odbyły się one pod nazwą ?Zajęcia ruchowe z przyborami?, następne miały miejsce w listopadzie ? ?Zabawy z piłkami? oraz  w  grudniu - ?Zabawy podwórkowe?. W tych ostatnich największą atrakcją był ogólnoszkolny turniej w przeciąganiu  liny.
Ważną rolę w promowaniu aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży pełni nauczycielka wychowania fizycznego. To ona  zachęca swoich podopiecznych do podejmowania aktywności fizycznej oraz realizowania swoich pasji sportowych. Dlatego też na terenie naszej szkoły przeprowadzane są zajęcia pozalekcyjne, w ramach których uczniowie z klas I - III  SP uczestniczą w zajęciach  na gorlickiej pływalni i uczą się pływać, pod czujnym okiem  instruktora. Opiekunami są wówczas wychowawcy klas I-III. Poza tym na pływalnię  wyjeżdżają również uczniowie z klas starszych SP i Gimnazjum, ale już z nauczycielem WF, w ramach zajęć obowiązkowych. Uczniowie klas IV-VI  i I-III gimnazjum chętnie uczestniczą również w zajęciach tanecznych.
W najbliższym czasie planowane są kolejne działania promujące aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Nauczyciel wychowania fizycznego prowadzi zajęcia pozalekcyjne z  piłki siatkowej w trzech grupach: dziewczynki klasy IV-VI, chłopcy IV-VI oraz chłopcy I-III gimnazjum.  Mają one na celu przygotowanie uczniów do rozgrywek w piłce siatkowej. Zgłoszone zostały bowiem trzy drużyny do I Międzyszkolnej Ligi Minisiatkówki - dziewczynki i chłopcy klasy IV-VI oraz chłopcy z gimnazjum do I Międzyszkolnej Ligi Piłki Siatkowej. Dziewczynki rozegrały już swój pierwszy turniej, przed nimi  następny w  lutym. Chłopcy z klas IV-VI rozegrają   pierwszy turniej również w lutym w naszej szkole, zaś turniej chłopców z gimnazjum odbędzie się po 10 II 2014 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Szkolnego Związku Sportowego Gminy Gorlice.
Każda chętna osoba znajdzie coś dla siebie. W ramach projektu SZKOŁA W RUCHU nauczyciel wychowania fizycznego będzie uczestniczył w kursach i szkoleniach, aby podnieść swoje kwalifikacje a tym samym uatrakcyjnić zajęcia, które prowadzi. Również, w ramach współpracy z Kwiatonowickim Stowarzyszeniem HOMINI, uczniowie naszego Zespołu Szkół podczas ferii zimowych będą uczestniczyć w kilkudniowych  warsztatach z zakresu I pomocy, w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum.
Aby czuć się zawsze dobrze i zdrowo nie wystarczy jedynie uprawianie sportu. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce. Dlatego też w klasach I-III SP przeprowadziliśmy akcję pod hasłem JEMY ZDROWO  I KOLOROWO, w ramach której najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak zdrowo się odżywiać. Mieli również zajęcia kulinarne, robili przepyszne kanapki, które później ze smakiem skonsumowali. Jeśli jesteśmy już przy tematyce zdrowotnej to w grudniu ubiegłego roku zostały przeprowadzone konkursy o tematyce zdrowotnej.  Aktywność fizyczna, w połączeniu ze zdrowym żywieniem oraz rozległą wiedzą o zdrowiu, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka. Odpowiedni poziom aktywności stymuluje rozwój fizyczny, motoryczny i psychospołeczny dzieci młodzieży. Powoduje wiele pozytywnych efektów zdrowotnych, np.: redukcję nadmiaru masy ciała, sprzyja lepszej samoocenie i poprawie jakości relacji społecznych.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w zorganizowanych na terenie placówki igrzyskach w przeciąganiu liny oraz turnieju unihokeja. Rozgrywki  sprawiły uczniom wiele radości. Aby zagospodarować im duże przerwy zaplanowane już są następne rozgrywki międzyklasowe w innych dyscyplinach. Będzie to między innymi wyścig na deskach, Dzień Skoczka, Tenis biegany czy turniej sprawnościowy. W planach jest również szkolny turniej tenisa stołowego.  Zawody planowane są na luty i marzec 2014 roku.
Szykuje się zatem fantastyczna zabawa.

Mamy nadzieję, że udział naszej szkoły w projekcie MEN  sprawi, że chętniej będziemy spędzać czas aktywnie, w ruchu, a nie przed telewizorem czy komputerem. Zagospodarowanie czasu wolnego m.in. poprzez zajęcia rozwijające aktywność fizyczną jest również istotnym elementem ograniczania skali występowania zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej (m.in. agresji, przemocy, uzależnień).

Poniżej zaś będziemy zamieszczać krótkie informacje z najważniejszych realizowanych zadań.


ZABAWY Z PIŁKAMI ? zajęcia ruchowe z dziećmi klas I-III SP


25 XI 2013 r.  w ramach Akcji ?Ćwiczyć każdy może? ? ROK SZKOŁY W RUCHU, organizowanej przez MEN  odbyły się w naszej szkole kolejne już zajęcia ruchowe dla dzieci z klas I-III SP. Dzieci bardzo lubią zajęcia na sali gimnastycznej, są wtedy spontaniczne, wesołe i otwarte względem siebie. Tym razem były to zabawy z piłkami do siatkówki, które wykorzystaliśmy do różnych ćwiczeń. Dzieci bardzo chętnie bawiły się, wykonywały podane zabawy i szybko zapamiętywały ich zasady. Radości było co nie miara i tylko szkoda, że czas tak szybko  minął. Jednak z niecierpliwością będą czekać do następnych zajęć.


PODSUMOWANIE AKCJI I KONKURSÓW O TEMATYCE ZDROWOTNEJ

LISTOPAD / GRUDZIEŃ 2013 r

Stary rok żegnaliśmy na wesoło, zdrowo, plastycznie i sportowo. Konkursy zdrowotne, plastyczne i z zakresu wiedzy o zdrowiu, akcja ?jedz zdrowo i kolorowo?, turniej badmintona, nauka pływania, zajęcia ruchowe dla najmłodszych ? wszystko to dawało nam wielkie emocje. Podsumowanie konkursów odbyło się podczas uroczystej szkolnej Wigilii w dniu 19 XII 2013 r.

XXII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.

26 listopada 2013 r. uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady o Zdrowym Stylu Życia. Opiekunami były panie: Alicja Czochór i Beata Gregorczyk. W konkursie tym, pod patronatem ZG PCK oddz. Gorlice, nasza szkoła brała udział już po raz kolejny. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Burzacka i zakwalifikowała się do etapu rejonowego, którego termin wypadał na 10 grudnia 2013 r. Niestety nie wzięła w nim udziału, ponieważ jako uczennica klasy III gimnazjum była zobowiązana uczestniczyć w próbnym egzaminie gimnazjalnym, który również wypadał w dniu 10 XII. Szkoda tylko, że nie można było przełożyć terminu konkursu, ponieważ uczennica była bardzo zaangażowana w tą tematykę./www.olimpiada.pck.org.pl/

JEMY ZDROWO I KOLOROWO

Przeprowadzona na początku grudnia 2013 r. akcja ?JEMY ZDROWO I KOLOROWO?, wśród dzieci najmłodszych naszej szkoły, tzn. w klasach I-III SP, cieszyła się dużym zaangażowaniem i pomysłowością z ich strony. Dłuższa informacja i galeria foto została już umieszczona na stronie szkoły www.kwiatonowice.pl

KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ?CO WIEM O AIDS??

Z okazji Dnia Walki z AIDS, przypadającym na 1 grudnia, w naszej szkole przeprowadzony został konkurs plastyczny pod nazwą ?Co wiem o AIDS??. Wzięło w nim udział 5 osób. Do komisji konkursowej napłynęło 5 prac, wszystkie były na wysokim poziomie. Komisja miała trudny orzech do zgryzienią, jednak po namyśle zdecydowała się przyznać jedno wyróżnienie dla Natalii Niziołek z klasy I gimnazjum. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 19 grudnia 2013 r., podczas Wigilii szkolnej./www.kwiatonowice.pl/

KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I-VI SP ?KREW DAREM ŻYCIA?

Z okazji ?DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA?, które przypadały na 22-26 XI, ogłoszony został konkurs plastyczny pn. ?KREW RATUJE ŻYCIE?. W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci z klas I-III, natomiast z IV-VI tylko kilka osób. Prace, które napłynęły w czasie dwóch tygodni, wykonywane były różnymi technikami, rysowane ołówkiem lub kredkami, malowane farbkami lub flamastrami, ale były również wydzieranki, wyklejanki z bibuły. Różne były też pomysły samych prac. W grudniu Komisja konkursowa wyróżniła 3 prace, którym zostały przyznane trzy pierwsze miejsca miejsca: Gogola Przemysław, Pabisz Dominika, Dykij Daniel. Spośród prac wśród dzieci starszych komisja przyznała jedno wyróżnienie dla Tomasik Weroniki. Wręczenie nagród odbyło się 19 grudnia 2013 r. podczas Wigilii szkolnej. /www.kwiatonowice.pl/

KONKURS WIEDZY O KRWI ?KREW DAREM ŻYCIA? DLA KLAS IV-VI SP ORAZ I-III GIMNAZJUM

Również z okazji ?DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA? dla klas starszych przeprowadzony został w dniu 9 grudnia 2013 r.,konkurs wiedzy o krwi. Tematyka obejmowała budowę ogólną i szczegółową układu krwionośnego, rodzaje grup krwi, funkcje krwi, rolę komórek krwi oraz ogólne zasady honorowego krwiodawstwa. W konkursie tym brało udział 20 osób z klas IV-VI SP i I-III Gimnazjum. Wręczenie nagród odbyło się 19 grudnia 2013 r. podczas Wigilii szkolnej. /www.kwiatonowice.pl/

Zwycięzcami zostali:

- w grupie IV-VI SP:

I m. ? Bugno Julia i Liana Ewa

II m. ? Czajka Monika

- w grupie I-III G:

I m. ? Kozień Piotr

II m. ? Niziołek Natalia

III m. ? Tomasik Weronika


ZAJĘCIA NA BASENIE ? XI-XII 2013 r.


Tak jak zaplanowano, w listopadzie i w grudniu  2013 r. dzieci z klas najmłodszych szkoły podstawowej, pod czujnym okiem wychowawców i instruktora pływania uczyły się pływać. Wyjazdy te, a było ich trzy w ciągu tych dwóch miesięcy, były kontynuacją pierwszych dwóch lekcji pływania, które odbyły się w październiku. Dzieci niecierpliwie czekały na kolejne wyjazdy i wejścia na pływalnię, coraz lepiej radzą sobie w wodzie. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia w różnych środowiskach-warunkach otoczenia hartują nasz organizm. Dlatego wskazane jest, aby te najmłodsze dzieci jak najczęściej korzystały z ćwiczeń w wodzie. Poza tym stanowi to również pewną odskocznię od dzisiejszego świata techniki i pomaga aktywnie i przyjemnie spędzać czas.


SZKOLNE IGRZYSKA W PRZECIĄGANIU LINY W ZESPOLE SZKÓŁ
W KWIATONOWICACH


W dniu 16 grudnia 2013r. w Zespole Szkół w Kwiatonowicach miały miejsce igrzyska w przeciąganiu liny. Rywalizację rozpoczęły klasy I-III Szkoły Podstawowej. Zawody odbyły się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Każda klasa wystawiła swoją reprezentację. Wszystkie drużyny miały mieszane składy, co dodatkowo wzbudziło wśród uczniów ogromną radość. Zabawa była super!

W dniu 17 grudnia 2013r. rywalizację rozpoczęli uczniowie klas IV-VI SP i gimnazjaliści.  Na dużej przerwie wszyscy dobrze się bawili, dodatkowo poznawali zasady zdrowej rywalizacji, która daje wiele satysfakcji i zadowolenia, bo przecież zabawę i sport się  uczymy. Wszyscy uczestnicy otrzymywali wielkie brawa i mimo przegranych walk nie było przegranych walczących.


A oto wyniki:
Klasy I-III SP
I miejsce ? kl. III
II miejsce ? kl. II
III miejsce ? kl. I

Klasy IV?VI SP
I miejsce ? kl. VI
II miejsce ? kl. V
III miejsce ? kl. IV

Klasy I- III Gimnazjum
I miejsce ? kl. III
II miejsce ? kl. II
III miejsce ? kl. I


GIMNAZJADA: PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT 18 XII 2013 r. - Stróżówka


18 grudnia 2013 r. odbyły się gminne gimnazjalne  zawody w piłce siatkowej dziewcząt. Rozgrywki prowadzone były na dwóch salach sportowych: Stróżówce i Dominikowicach.
W Stróżówce rywalizowało 4 zespoły z następujących szkół: Stróżówki, Kwiatonowic, Ropicy Polskiej i Klęczan.
Nasze gimnazjum, pod opieką pani Alicji Czochór, reprezentowały uczennice: Bugno Sylwia, Burzacka Anna, Firszt Anita, Pierz Ewa, Rogozińska Kinga, Stężalska Anna, Burzacka Agnieszka, Wilczkiewicz Patrycja. Pierwszy mecz  ze Stróżówką zakończył się wynikiem 2:1 dla Kwiatonowic.
W następnym  meczu  z Ropicą Polską walka była na początku dość wyrównana, jednak szybkie i efektywne akcje przeciwniczek szybko doprowadziły do zakończenia meczu wynikiem 2:0 dla Ropicy Polskiej. Ostatni mecz dziewczęta rozegrały z ekipą z Zagórzan i niestety zostały pokonane 2:0, zajmując w efekcie ósme miejsce.
Ten występ naszych siatkarek zaczynał się początkowo dobrze, jednak zabrakło sił i woli walki aby utrzymać ubiegłoroczną pozycję.


WYJAZDY  NA LODOWISKO ? styczeń 2014


9 i 16 stycznia 2014 r. klasa IV Szkoły Podstawowej w Kwiatonowicach w ramach obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego  wyjechała na sztuczne lodowisko do Gorlic.   Tam dzieci uczyły się jazdy na łyżwach. Tylko dwie dziewczynki potrafią dobrze jeździć, natomiast pozostali stawiali pierwsze kroki. Na początku wydawało się to wszystkim trudne i nie do opanowania (zwłaszcza utrzymanie równowagi), ale po kilku upadkach większość już w miarę dobrze ?utrzymywała? się na nogach. Oczywiście nie obyło się bez śmiechu i  licznych stłuczeń ? zwłaszcza miękkich części ciała. Jak to jednak u dzieci bywa nawet te sytuacje nie przeszkodziły w dobrej zabawie. Wszyscy zgodnie zadeklarowali chęć wyjazdów  jeszcze w styczniu oraz w czasie ferii zimowych, oczywiście jeżeli tylko dopisze zimowa pogoda.

Scenariusz obowiązkowych zajęć edukacyjnych z wychowania fizycznego

Temat lekcji 1: Nauka kroku łyżwowego, jazdy w przód  na wprost, hamowanie
i zatrzymanie. Zasady bezpiecznego zachowania się na lodowisku.
Temat lekcji 2: Nauka jazdy w przód po łuku w prawo i w lewo, jazda w tył.
Zabawy na lodzie.
Cele: Sprawność:  kształtowanie wytrzymałości, siły, zwinności
Umiejętności: prawidłowe wykonywanie kroku łyżwowego, poślizgu, jazdy w przód i w tył, hamowania i zatrzymania.
Wiadomości: zasady bezpiecznego zachowania się na lodzie i poza taflą.

Klasa: IV SP: dziewczynki i chłopcy
CZĘŚĆ I ? 15 minut
1)    Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności, przygotowanie ćwiczących do lekcji. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
2)    Kontrola ubioru i dopasowanie łyżew.
CZĘŚĆ II ? 65 minut
1)    Zapoznanie uczniów z regulaminem lodowiska oraz z zasadami zachowania się na tafli i poza nią. Zapoznanie uczniów z zasadami doboru ubioru, kasków ochronnych oraz łyżew.
2)    Nauka kroku łyżwowego ? chodzenia na łyżwach. Na początek chodzimy po gumach lub po śniegu, później wychodzimy na lód.
3)    Nauka zachowania prawidłowej postawy, aby zachować równowagę. Nauka umiejętnego upadania i wstawania z lodu.
4)    Nauka kroku łyżwowego na lodzie w różnym ustawieniu dzieci, różnych pozycjach wyjściowych lecz z zachowaniem bezpiecznych odległości między dziećmi.
5)    Nauka chodzenia po lodzie z prowadzącym, przy bandzie, w parach. Na początku ?dreptanie?, później prawidłowy krok z uciskaniem kolan rękoma.
6)    Poruszanie się do przodu nad niską przeszkodą z prowadzącym, później w parach i samodzielnie.
7)    Nauka odepchnięcia tylną łyżwą i jazda w przód, na początku jednorazowo, potem kilkakrotnie.
8)    Naprzemienne odepchnięcie od lodu, wykonanie poślizgu na jednej nodze, na obydwu nogach, po prostej,  w slalomie, sposobem na ?beczkę?.
9)    Doskonalenie płynności odepchnięć od lodu naprzemiennie, raz prawą, raz lewą nogą, wykonanie poślizgu.
10)     Wykonanie jazdy pojedynczo, w parach, trójkach, czwórkach.
11)     Wykonanie jazdy w przód w parach po śladzie z zachowaniem bezpiecznej odległości
12)     Nauka skręcania poprzez wykonanie  kilku naprzemiennych odepchnięć tylną łyżwą, wykonaniu poślizgu na obydwu nogach oraz skręceniu w dowolną stronę.
13)     Nauka zatrzymania podczas jazdy w przód na wprost różnymi sposobami: półpługiem, pługiem, sposobem T, odwróconym T, a przy jeździe tyłem na V.
14)     Nauka jazdy tyłem. Przypomnienie jazdy ?beczką?, prawidłowa postawa, odpychanie się i poślizg z naciskaniem kolan rękoma, odepchnięcie i poślizg w tył.
15)    Zabawy: jazda parami, trójkami, czwórkami, wężykiem. Policjanci i złodzieje, Czerwone i zielone światło.
UWAGI:
Podczas nauki jazdy na łyżwach należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nauczanie wszystkich nowych elementów starajmy się rozpoczynać przy bandzie, później dopiero powoli wychodzimy w głąb tafli. W razie potrzeby dajmy dzieciom chwilę odpoczynku.
CZĘŚĆ III ? 10 minut.
1)    Podsumowanie lekcji. Zbiórka, przypomnienie celów, ich realizacja. Omówienie aktywności i osiągnięć uczniów.
2)    Zmiana obuwia, pożegnanie, zakończenie lekcji, powrót do szkoły.

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Alicja Czochór


GIMNAZJADA - PIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW

4 grudnia 2013 r. odbyły się gminne gimnazjalne zawody w piłce siatkowej chłopców, w ramach XIX Gimnazjady Gminy Gorlice. Rozgrywki prowadzone były na dwóch salach sportowych: w Kwiatonowicach i Klęczanach. W naszej szkole rywalizowało 5 zespołów z następujących szkół: Bystrej, Dominikowic, Kwiatonowic, Stróżówki i Szymbarku. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie: Bugno Dariusz, Gubała Kacper, Gubała Szymon, Stężalski Michał, Wałęga Kamil, Brach Piotr, Bugno Paweł i Dziki Karol. Pierwszy mecz z Bystrą zakończył się wynikiem 2:0 dla Kwiatonowic. W następnym meczu z Szymbarkiem, walka była na początku dość wyrównana, jednak szybkie i efektywne akcje naszych siatkarzy szybko doprowadziły do zakończenia meczu wynikiem 2:0 dla Kwiatonowic, co dało drużynie wejście do finału. Ostatni mecz finałowy chłopcy rozegrali z ekipą z Kobylanki, którą po wyrównanej ale i trudnej walce pokonali 2:0. To zwycięstwo dało naszej drużynie I miejsce w etapie gminnym a równocześnie awans do etapu powiatowego, który ma się odbyć końcem stycznia 2014 r. Nasi zawodnicy powtórzyli sukces sprzed 3 lat, kiedy to wywalczyli mistrzostwo gminy w mini piłce siatkowej, a w powiecie zdobyli 3 miejsce. Niewątpliwie do sukcesu przyczyniła się ich pasja do tej dyscypliny. Chłopcy trzy razy w tygodniu przychodzą na treningi, na których rozgrywają mecze sparingowe z innymi drużynami. Najlepszym rozgrywającym w całym turnieju był Dariusz Bugno, zaś atakującymi: Michał Stężalski, Gubała Szymon i Gubała Kacper. Oczywiście nie można pominąć pozostałych członków drużyny, którzy cały czas czynnie brali udział w grze.MISTRZOSTWA POWIATU W BADMINTONIE CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT ? GIMNAZJADA

5 grudnia 2013 r. na sali sportowej w Szymbarku odbyły się Powiatowe Gimnazjalne Mistrzostwa w Badmintonie. W turnieju brało udział 5 ekip dziewcząt i 6 ekip chłopców. Były to drużyny z Gorlic, Libuszy, Ropy, Kwiatonowic, Ropicy Polskiej i Szymbarku. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Bugno Dariusz, Gubała Szymon i Dziki Karol. Po wygranym meczu z Ropą zakwalifikowaliśmy się do finału, który chłopcy rozegrali z ekipą z Szymbarku, w składzie: Piotr Kukuła i Błażej Baran. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce nasi badmintoniści zdobyli mistrzostwo powiatu, z wynikiem 3:0. Tym samym zakwalifikowali się do mistrzostw województwa, które odbędą się w lutym 2014 r. Uczniowie przygotowywali się do zawodów, intensywnie trenując na szkolnej Sali sportowej pod czujnym okiem pani Alicji Czochór.
UNIHOKEJ ? turniej międzyklasowy

10 i 15 stycznia2014 r. podczas zajęć pozalekcyjnych przeprowadziliśmy szkolne rozgrywki w mini hokeju. Klasy IV, V i VI oraz I, II i III gimnazjum wystawiły swoje reprezentacje w kategorii dziewcząt i chłopców. W poszczególnych kategoriach drużyny rozegrały mecze ?każdy z każdym?. W młodszej grupie wśród dziewcząt zwyciężyła ekipa z klasy V, wśród chłopców klasa VI. Natomiast w gimnazjum drużyna chłopców z klasy III oraz dziewczęta z klasy II. Wszyscy świetnie się bawili, było mnóstwo śmiechu i radości, a gry odbywały się zgodnie z zasadami fair play.
DESKI I PIŁKI SKACZĄCE

W ramach akcji ?Ćwiczyć każdy może? 24 i 27 stycznia 2014 r. odbyły się szkolne wyścigi na deskach i piłkach skaczących. Rozgrywki przeprowadzane były w czasie długich przerw na sali gimnastycznej, a wzięły w nich udział 5-8 osobowe zespoły wszystkich klas w trzech kategoriach: klasy I-III i IV-VI SP oraz I-III G. Każda klasa wystawiła swoją ekipę, a pozostali żywo dopingowali. W klasach I-III zwyciężyła najsilniejsza drużyna z klasy III, w klasach IV-VI ? na pierwszym miejscu uplasowała się ekipa szóstoklasistów, zaś w gimnazjum zwyciężyła klasa III. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, ale śmiech i radość jemu towarzyszące to coś więcej, to wielkie zadowolenie z rywalizacji i wygranej. Zabawa była przednia, a skoki na piłkach i jazda na deskach, raz wygrane, raz przegrane na pewno nie zepsuły zabawy nikomu.HARTUJEMY SIĘ

Jest styczeń, miała być piękna zima, a mamy pogodę wiosenną. Dobrze, że mamy przymrozek w nocy, a w dzień na plusie ale blisko zera. To nie opowiadanie lecz doborowe warunki do uprawiania łyżwiarstwa. Kontynuujemy wyjazdy na lodowisko w Gorlicach. Młodsi uczą się jeszcze stawiać pierwsze kroki na lodzie, ale starsi radzą sobie bardzo dobrze. Wszyscy jednak dobrze się bawią i doskonalą swoje umiejętności. Jest i trochę nauki i trochę zabawy. Mamy jazdę pojedynczą, parami, trójkami a nawet ?wężem?, nie brakuje tez jazdy ?na czworakach?. Wywrotki przy pracy również się zdarzają, nie tylko pojedyncze ale i grupowe. To nic, że spodnie i kurtki są ośnieżone i przemoczone od licznych upadków, najważniejsze to dobra zabawa, i to, że będzie można co wspominać.ZAJĘCIA NA BASENIE ? STYCZEŃ ? MARZEC 2014

Tak jak zaplanowano, w listopadzie i w grudniu 2013 r. dzieci z klas najmłodszych szkoły podstawowej, pod czujnym okiem wychowawców i instruktora pływania uczyły się pływać. Teraz, w kolejnych miesiącach doskonalą pływanie elementarne i uczą się techniki pływania kraulem na grzbiecie i piersiach. Wszyscy coraz lepiej radzą sobie w wodzie, niecierpliwie czekają na kolejne zajęcia. Nie straszne im są już zjazdy rynną wodną, co na początku u niektórych stanowiło problem.TANIEC W SZKOLE

Taniec był i jest jednym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji, formą fizycznego i duchowego odreagowania oraz okazją do zabawy. Od kilku dobrych lat (od 2009 r.) w naszej szkole odbywają się zajęcia taneczne pod nazwą ?Taniec w szkole? w klasach I-III SP oraz I-II gimnazjum pod nazwą ?Zajęcia artystyczne muzyczno ? taneczne?, dzięki którym udaje nam się bawić muzyką i ruchem. Zajęcia taneczne, tak w klasach młodszych, jak i starszych, prowadzone są systematycznie w systemie zajęć lekcyjnych i odbywają się w całym roku szkolnym. Instruktorem tańca jest pani Alicja Pyznar. W klasach młodszych dziewczynki i chłopcy uczą się prawidłowej postawy ciała podczas tańca. W klasie III dzieci poznają i uczą się podstawowych kroków i figur tańców standardowych, latynoamerykańskich, narodowych oraz prostych układów tanecznych zbiorowych, np. nowoczesnych. Uczniowie z klas I-II gimnazjum na tych zajęciach rozwijają swoje zainteresowania oraz pasje. Dlatego wspólnie z nauczycielem tworzą układy taneczne nowoczesne, które prezentują podczas uroczystości szkolnych i lokalnych. Podczas zajęć dzieci dają z siebie wszystko, nie tylko po to, aby zabłyszczeć na występach, ale i po to, aby wspólnie bawić się ze sobą. Swoje osiągnięcia uczniowie wykorzystują w czasie szkolnych zabaw i dyskotek oraz prezentują podczas różnych uroczystościach szkolnych oraz pozaszkolnych, jak również podczas przeglądów tanecznych. Należą do nich między innymi Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Szkolny i Parafialny Piknik Rodzinny, które odbywają się co roku w naszej szkole i miejscowości. Więcej informacji na stronie szkoły www.kwiatonowice.pl/wydarzenia.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 30 stycznia 2014 roku odbył się w naszej szkole jak co roku Dzień Babci i Dziadka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tym razem babcie i dziadkowie próbowali swych sił w kilku konkurencjach sportowych. Była to dla nich pewnym zaskoczeniem, ponieważ to dzieci postanowiły im zrobić niespodziankę. Mimo odświętnych strojów wszyscy chętnie brali udział w konkurencjach, było wesoło i radośnie, a dzieci dopingowały swoim babciom i dziadkom w zmaganiach. W nagrodę za udział wszyscy zostali obdarowani słodkimi niespodziankami. Ponadto dzieci zaprezentowały się jako doborowi tancerze, przecież cały rok ćwiczą różne układy taneczne w ramach zajęć. Więcej na www.kwiatonowice.pl/wydarzenia.
WOJEWÓDZKI ETAP GIMNAZJALNYCH DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW W BADMINTONIE CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT BIECZ 25 luty 2014 r.

W dniu 25 lutego 2014 r. odbyły się Gimnazjalne Drużynowe Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Badmintonie Dziewcząt i Chłopców. Całe województwo reprezentowało 10 drużyn dziewczęcych i 13 drużyn chłopców. Nasz powiat reprezentowała drużyna z Kwiatonowic oraz Ropicy Polskiej. Nasi badmintoniści: Bugno Dariusz, Gubała Kacper, Gubała Szymon i Dziki Karol startowali z drugiego miejsca, wg. rozstawienia z ubiegłego roku. Pierwszy mecz eliminacyjny zagrali z drużyną z Podlipia, którą pokonali 3:0. W następnym spotkaniu z Wolą Dębińską pokonali przeciwników również wynikiem 3:0. Tym samym wywalczyli wejście do półfinału. Teraz spotkali się z mocną drużyną ze Szczucina. Tak gry singlowe, jak i debel były trudne, jednak dzięki dobrej taktyce i koncentracji podczas meczu nasi chłopcy wygrali również i to spotkanie 3:0. Teraz już tylko finał i puchar za pierwsze miejsce znalazł się w naszych rękach. Jednak nie było to takie łatwe. Mecz finałowy rozegrany z drużyną z Woli Batorskiej był jednym z trudniejszych, które zagrali nasi panowie. Spotkanie zakończyło się pięknym wynikiem 3:0 i było ukoronowaniem gry i całego turnieju. Wręczenia dyplomów i medali dokonał sędzia główny zawodów, pan Dariusz Piekarz, nauczyciel i trener badmintonistów z Ropicy Polskiej. Piękny puchar za pierwsze miejsce drużyna otrzymała z rąk pana Jerzego Bugno, kierownika Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu z siedzibą w Bieczu. Wszystkie mecze były rozegrane na wysokim poziomie, z zachowaniem wszystkich zasad Fair Play.POWIATOWY ETAP PIŁKI SIATKOWEJ CHOPCÓW ? BOBOWA ? 27 II 2014 R

Dnia 27 lutego 2014 r. w Bobowej odbył się Powiatowy Etap Piłki Siatkowej Chłopców. W rozgrywkach spotkało się 6 drużyn reprezentujących gimnazja z poszczególnych gmin i miast powiatu gorlickiego. Były to ekipy z gimnazjum w Kwiatonowicach, Moszczenicy, Łużnej, Bieczu nr 1, Bobowej i Gorlic nr 6. Gry w turnieju zostały rozlosowane w 2 grupach: 1 ? Bobowa, Biecz i Kwiatonowice oraz 2 ? Gorlice, Łużna i Moszczenica. Drużyny w swojej grupie grały mecze każdy z każdym, do dwóch wygranych setów. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Bugno Dariusz, Gubała Kacper, Gubała Szymon, Stężalski Michał, Wałęga Kamil, Bugno Paweł i Dziki Karol. Opiekunem była pani Alicja Czochór oraz Stężalski Jarosław. Nasi siatkarze w pierwszym meczu spotkali się z ekipą z Bobowej. Walka w pierwszym secie była trudna, przeciwnik miał nad nami sporą przewagę, jednak chłopcy odrobili straty i ostatecznie wygrali całość 2:0. W kolejnym meczu spotkaliśmy się z bardzo mocną drużyną z Biecza. Po wygranym pięknym pierwszym secie 25:21, niestety przegraliśmy następnego 17:25, zaś trzeci set pozbawił nas awansu do walki o I miejsce. W rezultacie jednak zakwalifikowaliśmy się do walki o miejsce III. Mecz z drużyną z Biecza był bardzo emocjonujący, nie brakowało pięknych akcji tak ataku jak i obrony. W ostatnim spotkaniu rozegraliśmy mecz o miejsce III z drużyną z Moszczenicy. Mimo iż znaliśmy ich słabe strony, to jednak wygrana przyszła nam z trudem. Chłopcy pokonując nie tylko własne zmęczenie, ale i kontuzje, które pojawiły się podczas meczy, pokonali ekipę Moszczenicy 2:0, tym samym zdobywając zaszczytne, wysokie trzecie miejsce. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast pierwsze trzy miejsca ? dodatkowo medale. Panowie z naszej drużyny odnieśli kolejny duży sukces sportowy, po złocie w wojewódzkim turnieju badmintona teraz brąz na powiatowym turnieju piłki siatkowej. Z Bobowej wyjechaliśmy z dyplomem, medalami i bardzo zadowoleni.
SUKCES WERONIKI

30 stycznia 2014 r. uczennica klasy I Gimnazjum Weronika Tomasik, odniosła wielki sukces. Zajęła I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Gorlickiego w Szachach, w ramach ?Gimnazjady 2013/2014?. Weronika do zawodów przygotowywała się sama, dlatego tym większy jest jej sukces. Zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbył się 26 lutego 2014 r. w Olkuszu. Powiat Gorlicki, poza Weroniką, reprezentowało jeszcze czworo uczniów z Gimnazjum Nr 5 oraz Gimnazjum Nr 6 w Gorlicach. Podczas tego etapu w tej kategorii wiekowej startowało łącznie około 30 dziewczynek, a spośród nich Weronika Makowiec zajęła miejsce pomiędzy X a XV (wg. regulaminu rozgrywek). Z Powiatu Gorlickiego Weronika uplasowała się na najwyższym miejscu. /Więcej informacji na www.kwiatonowice.pl/wydarzenia.


I MIĘDZYSZKOLNA LIGA MINISIATKÓWKI

I Międzyszkolna Liga Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców zorganizowana z inicjatywy Pana Krzysztofa Lewka, pracownika Urzędu Gminy Gorlice, skupiła w swych szeregach liczne grono drużyn z całego Powiatu Gorlickiego. Rozgrywki drużyn dziewczynek i chłopców odbywały się w dwóch grupach ligowych, a o rozstawieniu decydowała lokata w rozgrywkach gminnych. Pretendentów do wejścia do ligi było kilku, były to zarówno drużyny dziewcząt, jak i chłopców. Dlatego też drużyna dziewczynek z naszej szkoły wystartowała w drugiej i trzeciej rundzie LIGI B (27XII 2013, 03II 2014), natomiast chłopcy dopiero w trzeciej rundzie LIGI B (04II 2014). Kolejność w poszczególnych rundach, wyniki, składy zespołów oraz końcową klasyfikację drużynową przedstawiają poniższe tabele. Więcej informacji: www.galpsgorlice.pl/I MIĘDZYSZKOLNA LIGA MINISIATKÓWKI. Naszym zawodniczkom dopisywało szczęście. Mimo iż weszły do gry w późniejszych rundach, to i tak utrzymały się w podstawowej ?10? drużyn. Chłopcy, ponieważ weszli do gry jako ostatnia drużyna nie mieli szans na wyprzedzenie wcześniejszych graczy. Zagrali tylko w III rundzie, jednak mimo iż zajęli ostatnie miejsce odważnie walczyli z rywalami. Te sportowe zmagania były świetną okazją do zaprezentowania się wszystkich zawodników na szerszym forum. Dzieci miały okazję do pokazania własnych umiejętności, ale również nawiązały nowe znajomości. Bardzo rzadko zdarza się bowiem spotkać z drużynami z gmin ościennych i to nie tylko prywatnie, a co dopiero na arenie sportowej.
Składy zespołów:
DZIEWCZYNKI: Magdalena Dąbrowska, Ewa Liana, Emilia Smołkowicz, Patrycja Liana, Adriana Żegleń, Gabriela Kleszyk.
CHŁOPCY: Jakub Kijek, Dominik Oczkowicz, Kamil Pabisz, Tomasz Ciślak, Kacper Kijek, Adrian Firszt.
Opiekun obydwu zespołów podczas wszystkich rozgrywek była pani Alicja Czochór.
I MIĘDZYGIMNAZJALNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ

I Międzygimnazjalna Liga Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców zorganizowana z inicjatywy Pana Krzysztofa Lewka, pracownika Urzędu Gminy Gorlice, skupiła w swych szeregach liczne grono drużyn z całego Powiatu Gorlickiego. Rozegrana została dopiero I RUNDA LIGI. Podobnie jak w lidze Minisiatkówki, tak i teraz rozgrywki drużyn dziewcząt i chłopców odbywały się w dwóch grupach ligowych, a o rozstawieniu decydowała lokata w rozgrywkach gminnych. Pretendentów do wejścia do ligi jest kilku, są to zarówno drużyny dziewcząt, jak i chłopców. Z naszej szkoły wystartowała tylko drużyna chłopców w składzie: Bugno Dariusz, Gubała Kacper, Gubała Szymon, Stężalski Michał, Wałęga Kamil, Bugno Paweł, Brach Piotr, Dziki Karol. Kolejność w poszczególnych rundach, wyniki oraz klasyfikację drużynową przedstawiają poniższe tabele. Więcej informacji: www.galpsgorlice.pl/I MIĘDZYGIMNAZJALNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ. I RUNDA LIGI CHŁOPCÓW została rozegrana 14 II 2014 r. w naszej szkole. Nasi siatkarze spotkali się z zespołami z Kobylanki, Siedlisk i Moszczenicy. Pokonali wszystkie zespoły, zdobywając tym samym I miejsce w grupie. Następne rozgrywki czekają naszych siatkarzy w Siedliskach, 15 III 2014 r. Te sportowe zmagania były świetną okazją do zaprezentowania się wszystkich zawodników na szerszym forum. Chłopcy mieli okazję do pokazania własnych umiejętności. Bardzo rzadko zdarza się bowiem spotkać z drużynami z gmin ościennych, nie tylko prywatnie, ale również na arenie sportowej.
XIX IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ MINI PIŁKA KOSZYKOWA CHŁOPCÓW SZYMBARK 19 II 2014 r.

19 lutego 2014 roku w Szymbarku, odbyły się gminne zawody w mini koszykówce chłopców. Rywalizowało w sumie 9 drużyn z terenu całej gminy. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie z klasy IV i VI: Jakub Kijek, Dominik Oczkowicz, Kamil Pabisz, Tomasz Ciślak, Kamil Żurowski, Kacper Kijek i Adrian Firszt. Chłopcy w pierwszym meczu spotkali się z drużyną Kobylanki, zaś w drugim ? z drużyną z Klęczan. Niestety mimo zaciętej walki obydwa mecze mieliśmy przegrane i czekał nas wcześniejszy powrót do domu. Przeciwnicy przewyższali nas głownie wzrostem i gdyby nie to właśnie walka w obydwu meczach byłaby wyrównana. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wywalczyć wyższą lokatę.
KONKURS CZYSTOŚCI ? 13 - 31 STYCZEŃ 2014 r.

W styczniu, jak co roku przeprowadziliśmy kolejny już konkurs czystości. Trwał on od 13 do 31 stycznia 2014 roku, a brały w nim udział wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Kryteria wg., których punktowana była czystość podana została w regulaminie, zaś w skład komisji konkursowej dla SP wchodziły uczennice z klasy I G, zaś dla gimnazjum ? uczennice z klasy VI SP.
Wyniki na zakończenie konkursu przedstawiają się następująco:

KLASY I-VI SP
I m ? klasa VI, 376 pkt.
II m ? klasa II, 364 pkt.
III m ? klasa I, 355 pkt.
IV m - klasa V, 353 pkt.
V m ? klasa III, 349 pkt.
VI m - klasa IV, 319 pkt.

KLASY ? I-III G
I m ? klasa I, 378 pkt.
II m ? klasa II, 377 pkt.
III m ? klasa III, 374 pkt.
Zwycięzcom gratulujemy a pozostałych zachęcamy do brania przykładu z czyścioszków.Zimowa Szkoła Wolontariatu w Jodłówce Tuchowskiej ? luty 2014 r.

?Na tropach serca...? to motto przewodnie tegorocznej Zimowej Szkoły Wolontariatu, która odbyła się w dniach od 3 lutego do 15 lutego w Jodłówce Tuchowskiej. Wzięło w niej udział 210 wolontariuszy ze Szkolnych Klubów Wolontariatu (działających przy Lokalnym Centrum Wolontariatu w Gorlicach) wraz ze swoimi koordynatorami. Uczniowie naszego Gimnazjum na dobry początek mieli spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Codziennie wolontariusze uczestniczyli w 3 godzinnych warsztatach i 2 godzinnych wykładach opracowywanych według autorskiego programu ?Wolontariat elementem działań obywatelskich?. Zajęcia poprowadzili instruktorzy z Oratorium w Bydgoszczy. Dzięki zajęciom, młodzi wolontariusze mogli doskonalić i utrwalać swoje umiejętności. Podczas popołudniowych zajęć przy muzyce młodzież doborowo się bawiła wraz z opiekunami. Zimowa Szkoła Wolontariatu, to część projektu ?Wolontariat Edukacją Obywatelską?, realizowanego przez Kwiatonowickie Stowarzyszenie HOMINI przy współpracy z Gminą Gorlice, Miastem Gorlice oraz Starostwem Powiatowym w Gorlicach. Jego celem jest rozwój aktywności i postaw obywatelskich wśród młodzieży gimnazjalnej zrzeszonej w 14 Szkolnych Klubach Wolontariatu ze szkół w Binarowej, Bystrej, Zagórzan, Stróżówki, Szymbarku, Ropicy Polskiej, Klęczan, Kobylanki, Kwiatonowic, Biecza, Siar oraz Gorlic ( MZS nr1, MZS nr 3, MZS nr 5). Zimowa Szkoła Wolontariatu organizowana była w ramach projektu ?Wolontariat Edukacją Obywatelską?, dofinansowanego w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Więcej na www.kwiatonowice.pl/Lokalne Centrum Wolontariatu.SZKOŁA W RUCHU ? AKCJA ?ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE?
OBSZAR 1- ZADANIE 2 - TOR  PRZESZKÓD


W piątek 31 stycznia 2014 roku  klasa IV SP mogła wykazać się swoją sprawnością na lekcji wychowania fizycznego. Jako przykład dobrych praktyk szkoły, które dowodzą, że lekcje WF są atrakcyjne, na zajęciach tych uczniowie pokonywali tor przeszkód. Przebieg zajęć przedstawia poniższy scenariusz, a także dokumentacja fotograficzna dostępna na stronie szkoły.

Scenariusz obowiązkowych zajęć edukacyjnych z wychowania fizycznego:

Temat lekcji: Kształtowanie sprawności motorycznej  na torze przeszkód.
Cele: Sprawność:  kształtowanie skoczności, siły, zwinności
Umiejętności: wykonywanie ćwiczeń na torze przeszkód
Wiadomości: zasady poruszania się na torze przeszkód, wykorzystanie przyborów i przyrządów do kształtowania określonych cech motorycznych
Pomoce: materace, piłki lekarskie, pachołki, skrzynia gimnastyczna, deska na kółkach, ławeczki, płotki.

Klasa: IV SP: dziewczynki i chłopcy
CZĘŚĆ I ? 15 minut
1)    Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności, przygotowanie ćwiczących do lekcji. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju i miejsca ćwiczeń.
2)    Przygotowanie do wysiłku. Trucht, ćwiczenia kształtujące mięśni RR, NN, T w różnych płaszczyznach.
CZĘŚĆ II ? 25 minut
1)    Pokaz i objaśnienie ćwiczeń na torze przeszkód:
A.    Przewrót w przód na materacu
B.    Bieg slalomem pomiędzy piłkami lekarskimi ułożonymi w szachownicę
C.    Wyskok-wyjście na skrzynię gimnastyczną oraz zeskok-zejście na podłogę
D.    Slalom pomiędzy pachołkami
E.    Przejazd na desce z kółkami po prostej do piłki ustawionej w odległości 5 m i powrót
F.    Przeskoki zawrotne na ławeczce ustawionej poziomo
G.    Przeskok nad płotkiem wyższym - przejście pod płotkiem niskim na przemian ? 4 płotki
H.    Bieg slalomem pomiędzy pachołkami ustawionymi jeden za drugim.
2)    Próba indywidualnego przejścia i wykonania ćwiczeń na TP.
3)    Pokonywanie toru przeszkód na czas.
4)    Pokonywanie toru przeszkód w ciągu jeden za drugim z przerwą na jedno ćwiczenie.
CZĘŚĆ III ? 5 minut.
1)    Ćwiczenia uspokajające i korygujące wady postawy. Ćwiczenia oddechowe w leżeniu tyłem. Ćwiczenia wyprostne kręgosłupa w leżeniu na brzuchu i w siadzie klęcznym.
2)    Podsumowanie lekcji. Zbiórka, przypomnienie celów, ich realizacja. Omówienie aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie, zakończenie lekcji.

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Alicja CzochórOGÓLNOROZWOJOWE  ZAJĘCIA  POZALEKCYJNE
DLA  DZIECI  KLAS  I-III  SP


Dzieci z klas I-III SP  kontynuują ogólnorozwojowe  zajęcia pozalekcyjne. Na początku były to zabawy z różnymi przyborami, dalej z piłkami, później zabawy podwórkowe, w tym przeciąganie liny. W styczniu, lutym i marcu zajęcia te prowadzone były pod kątem zwinności i zręczności. Wykorzystując różnorodne przybory dzieci wg. podanych reguł same wymyślały ćwiczenia i wprowadzały je w życie. Wszystkie były niezmiernie ciekawe i dały dzieciom wiele radości.


ZAJĘCIA   NA  BASENIE

W piątek 7 marca chętni uczniowie z klasy V, Vi SP i III G, byli na krytej pływalni w Gorlicach. Były to zajęcia pozalekcyjne. Wszyscy świetnie się bawili ? oczywiście w wodzie. Były zabawy  z nurkowaniem, wyławianiem skarbów, gra w piłkę wodną, doskonalenie pływania z wykorzystaniem desek, a także super ślizgi na zjeżdżalni. Było mnóstwo radości, dzieci do ostatniej chwili wykorzystały wodny czas i niechętnie opuszczały basen.


PIŁKA KOSZYKOWA - ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

W styczniu i lutym, raz w tygodniu odbywały się zajęcia pozalekcyjne z piłki koszykowej. Podczas ćwiczeń dziewczynki z klas IV ? VI doskonaliły swoje umiejętności techniki i taktyki gry w piłkę koszykową. Były ćwiczenia indywidualne, w parach i trójkach, były gry i zabawy z piłkami. Do gry dziewczynki za każdym razem dobierały się w inne zespoły, co stwarzało możliwość rozwijania współpracy i współdziałania pomiędzy zawodnikami. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, które przebiegały w przyjemnej i radosnej atmosferze.


PIŁKA SIATKOWA - ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Od września 2013 roku, raz w tygodniu odbywają się w naszej szkole zajęcia pozalekcyjne z piłki siatkowej. Na zajęcia te regularnie uczęszczają uczniowie z klas IV-VI SP oraz w miarę możliwości dziewczynki i chłopcy z klasy I i II G. Podczas zajęć z grupą młodszą uczymy się podstaw siatkówki, tak z zakresu techniki indywidualnej, jak i taktyki gry. Wszyscy chętnie biorą udział w treningach, uczą się i doskonalą swoje umiejętności, które wykorzystują podczas różnego rodzaju zawodów. Drużyny dziewcząt i chłopców z klas IV-VI brały udział w I Międzyszkolnej Lidze Minisiatkówki, zaś drużyna chłopców z Gimnazjum jest liderem I Międzygimnazjalnej Ligi Piłki Siatkowej. Obydwie Imprezy zostały po raz pierwszy zorganizowane w tym roku przez Szkolny Związek Sportowy Gminy Gorlice. Ponadto w marcu będziemy brać udział w Gminnych zawodach w Mini Piłce Siatkowej Chłopców i Dziewcząt.


DZIEŃ SKOCZKA ? SKAKAĆ KAŻDY MOŻE

Dwa dni - 6 i 10 marca, w naszej szkole upłynęły pod znakiem zabaw skocznych. Dzień Skoczka odbywał się w ramach Akcji ?Ćwiczyć każdy możę?. W tych dniach uczniowie aktywnie spędzali czas na przerwach, wykorzystując różnorodne przybory do ćwiczeń skocznych. Wszystkie lekcje w tym dniu poprzedzone były rozgrzewką ze skakanką, natomiast główną atrakcją były tory przeszkód i stacje ćwiczebne z elementami skocznościowymi. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich formach ćwiczeń skocznościowych, równocześnie kształtując własna sprawność fizyczną. Dzień Skoczka bardzo podobał się dzieciom, nauczycielom i dyrekcji szkoły. Wszyscy stwierdzili, że takich skocznych dni powinno być więcej w roku szkolnym.


JAZDA KONNA ? TO TEŻ AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

Jedną z form aktywności ruchowej, która cieszy się powodzeniem wśród dzieci naszej szkoły jest jazda konna. Kilka uczennic z naszego gimnazjum spróbowało swoich sił w tej ?materii? i nieźle im to wychodzi. Ola, Asia i Weronika rozpoczęły naukę jazdy konnej już w jesieni 2013 r., a po krótkiej przerwie zimowej podejmą jej kontynuację w kwietniu br. Dziewczynki są bardzo zadowolone z siebie, ponieważ w krótkim czasie udało im się opanować podstawy, a co najważniejsze nie boją się zwierząt. Oprócz tego nauczyły się przebywać ze zwierzętami oraz dbać o nie przed i po zajęciach. Swą pasją zaraziły już kolejne osoby, które już planują naukę w tym samym ośrodku.


SZKOŁA W RUCHU ? AKCJA ?ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE? OBSZAR 2 ? ZADANIE 1 DOSKONALENIE GRY W BADMINTONA JAKO ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

W środę 29 stycznia 2014 r. uczniowie klasy I i II gimnazjum, na lekcji WF doskonalili swoje umiejętności techniki gry w badmintona. Ta dyscyplina sportu zadomowiła się w naszej szkole kilka lat temu. Oprócz zajęć pozalekcyjnych i treningów dla chłopców z klas I-III G, gra w badmintona stanowi jedną z dyscyplin sprawnościowo-zdrowotnych, realizowanych obowiązkowo w klasach gimnazjalnych w ramach podstawy programowej. Mamy dość duże osiągnięcia w tej dyscyplinie. Chłopcy i dziewczynki doskonalili swoje umiejętności techniki gry, jak również rozgrywali gry pojedyncze i deblowe wg. zasad.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ: Temat lekcji: Doskonalenie uderzeń, serwów i smeczów sposobem forhendowym i bekhendowym.

Klasa: I-II G (dziewczynki i chłopcy) CZĘŚĆ I ? 15 minut

1) Czynności organizacyjno-porządkowe. Zbiórka, przedstawienie celów lekcji, uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju i miejsca ćwiczeń.

2) Przygotowanie do wysiłku. Trucht, ćwiczenia kształtujące mięśni RR, NN, T w różnych płaszczyznach. Specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające siłę i ruchomość w stawach barkowych i nadgarstkach.

CZĘŚĆ II ? 25 minut

1) Prawidłowy uchwyt rakietki, podstawowe błędy ? przypomnienie ? pokaz i objaśnienie.

2) Ustawienie badmintonisty na boisku podczas gry ? przypomnienie ? pokaz i objaśnienie.

3) Poruszanie się po korcie: krok dostawny, odstawno-dostawny, przeskok i wypad ? ćwiczenia.

4) Uderzenia lotki: serw długi forhendowy, uderzenie górne forhendowe. Pokaz, objaśnienie, ćwiczenia: przeskoki na liniach w przód bez rakiety , z rakietą, w pozycji wysokiej i niskiej, z lotką i z rakietą.

5) Uderzenie górne ? forhend skrót (z głębi kortu) oraz skrót przy siatce i smecz. Ćwiczenia na siatkę z głębi kortu, przy siatce, bez rakiety, z rakietą, z rakietą i lotką.

6) Gra pojedyncza i deblowa.

CZĘŚĆ III ? 5 minut.

1) Ćwiczenia uspokajające z rakietą. Ćwiczenia oddechowe w leżeniu tyłem. Podsumowanie lekcji. Zbiórka, przypomnienie celów, ich realizacja. Omówienie aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie, zakończenie lekcji.

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Alicja Czochór


SZKOŁA W RUCHU ? AKCJA ?ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE? OBSZAR 2 ? ZADANIE 2 DOSKONALENIE PŁYWANIA JAKO ALTERNATYWNA FORMA REALIZACJI ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

W czwartek 20 lutego 2014 r. uczniowie klasy IV SP , na dwóch lekcjach wychowania fizycznego, na krytej pływalni w Gorlicach, doskonalili swoje umiejętności pływackie. Pływanie stanowi jedną z alternatywnych form zajęć wychowania fizycznego realizowanych w ramach podstawy programowej. Na pływalnię wyjeżdżamy regularnie 2-3 razy w miesiącu. Podczas zajęć na basenie dzieci uczą się podstaw elementarnego pływania, doskonalą swe umiejętności pływackie, a przede wszystkim dobrze się bawią. Ostatnie zajęcia połączone były z nauką pływania klasykiem. Oczywiście nie zabrakło zabaw w wodzie i obowiązkowych zjazdów rynną. Wszyscy świetnie się bawili i czekają na następny wyjazd.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ: Temat lekcji: Nauka ruchów ramion i nóg do klasyka. Zabawy w wodzie. Klasa: IV (dziewczynki i chłopcy)

CZĘŚĆ I ? 15 minut

1) Czynności organizacyjno-porządkowe. Ubranie strojów, zbiórka, przedstawienie celów lekcji, uzasadnienie potrzeby ich realizacji. i miejsca ćwiczeń.

2) Przygotowanie do wysiłku. Rozgrzewka na ?sucho?, ćwiczenia mięśni RR, NN, T w różnych płaszczyznach. Specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające ruchomość w stawach barkowych biodrowych i kolanowych .

CZĘŚĆ II ? 60 minut

1) Ćwiczenia oswajające ze środowiskiem wodnym: berek chlapany, meduza, gwiazda, poślizgi na piersiach i plecach.

2) Doskonalenie pływania na piersiach i grzbiecie z pomocą partnera i przy pomocy desek i makaronów.

3) Pokaz i objaśnienie podstawowych ruchów ramion i nóg do klasyka.

4) Nauka ruchów NN w ćwiczeniach na lądzie: stojąc, ze współćwiczącym, w leżeniu na posadzce.

5) J.w. w wodzie: w leżeniu na grzbiecie z chwytem za brzeg basenu, to samo w leżeniu na piersiach, z pomocą współćwiczącego, z wykorzystaniem desek i makaronów.

6) Ćwiczenia z przyborami wykonywane samodzielnie.

7) Ćwiczenia oddechowe, zabawy z nurkowaniem.

8) Ćwiczenia nauki ruchów RR w ćwiczeniach na lądzie: stojąc, ze współćwiczącym.

9) J.w. w wodzie: stojąc w wodzie do pasa ? w skłonie tułowia w przód i ruchy RR nad wodą i w wodzie, położenie ciała na wodzie z pomocą współćwiczącego, z wykorzystaniem desek i makaronów, później wykonywane samodzielnie.

10) Zjazdy rynną wodną.

CZĘŚĆ III ? 15 minut.

1) Ćwiczenia uspokajające. Podsumowanie lekcji: zbiórka, przypomnienie celów, ich realizacja. Omówienie aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie, zakończenie lekcji, powrót do przebieralni.

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Alicja Czochór


I MIĘDZYGIMNAZJALNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ

II RUNDA LIGI CHŁOPCÓW została rozegrana 15 III 2014 r. w Zespole Szkół w Siedliskach. Nasi siatkarze spotkali się z zespołami z Kobylanki, Siedlisk i Staszkówki. Pokonali wszystkie zespoły, zdobywając tym samym I miejsce w grupie. Następne rozgrywki czekają naszych siatkarzy już niedługo, bo 29 III 2014 r. Będzie to runda finałowa. Wyniki rozgrywek II Rundy przedstawiają poniższe tabele. Miejsce rozegrania rundy finałowej chłopców LIGI ?A? odbędzie się na Sali w Dominikowicach.

Więcej informacji:

http://www.galps.gorlice.pl/s,aktualnosci,id,199-i_miedzygimnazjalna_liga.html


TENIS BIEGANY ? TENISOWE PRZERWY

Dużą popularnością cieszą się wśród uczniów klas młodszych tenisowe przerwy. Od kilku już lat uczniowie mogą korzystać z aktywnej formy spędzania czasu pomiędzy lekcjami. Pod opieką nauczycieli dyżurujących spędzają czas grając w tenisa stołowego. Forma rozgrywek, w których sami biorą udział od 2 do 4 osób cieszy się dużym zainteresowaniem, Ale kiedy w kolejce czeka kolejne 6-10 osób, to już wtedy zaczyna się tenis biegany. Zasady tej formy gry w tenisa są bardzo proste. Zawodnicy ustawiają się dookoła stołu, jeden zawodnik rozpoczyna grę poprzez zagrywkę i ustępuje miejsca następnemu graczowi, przesuwając się w prawo. Zawodnik z naprzeciwka odbija piłeczkę i również przesuwa się o jedno miejsce w prawo. Zawodnik, któremu nie uda się prawidłowo odbić piłeczki odpada z gry. Kiedy pozostaje przy stole dwóch graczy, gra przebiega wg. zasad gry pojedynczej, ale tylko do 6 punktów. Gra toczy się bardzo szybko i sprawnie, a w ciągu jednej przerwy można rozegrać w takim licznym składzie kilka meczy. W ten właśnie sposób przerwy przebiegają dzieciom w miłej atmosferze, która udziela się również i nauczycielom.


KONKURS PLASTYCZNY

z okazji 95 ? lecia Polskiego Czerwonego Krzyża pt. ?Na Nich Zawsze można Polegać ? Strażacy Ziemi Gorlickiej? W związku z przynależnością naszej szkoły do Sieci Szkół Promujących Zdrowie, współpracujemy z różnymi organizacjami, między innymi z PCK. Gorlicki oddział PCK , przy współpracy ze Strażą Pożąrną ogłosił konkurs plastyczny. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród odbędzie się dopiero 10 maja, jednak już teraz napłynęło kilkanaście prac. Uczniowie wykonali je w różnych technikach, wszystkie będą brać udział w konkursie.

Regulamin Konkursu Plastycznego

I. Organizatorzy Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorlicach, Państwowa Straż Pożarnaw Gorlicach i Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy.

II. Fundator nagród: Wójt gminy Moszczenica i Państwowa Straż Pożarna w Gorlicach.

III. Cele konkursu: 1. Promowanie i rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży idei honorowego krwiodawstwa. 2. Zachęcenie dzieci i młodzieży nie tylko do honorowego krwiodawstwa, ale do bezinteresownego pomagania innym ludziom z okazji przypadającej rocznicy 95 ? lecia działalności PCK. 3. Prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dzieci i młodzieży.

IV. Zasady konkursu: 1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Powiatu Gorlickiego 2. Uczestnicy wykonują pracę plastyczną zgodnie z hasłem konkursu ?Na Nich Zawsze można Polegać ? Strażacy Ziemi Gorlickiej?, 3. Prace są przyjmowane tylko w formacie A-3 4. Technika wykonania dowolna: malarstwo, grafika, rysunek (płaska, bez użycia materiałów nietrwałych). 5. Na odwrocie każdej pracy należy nakleić karteczkę z danymi autora pracy załączoną do regulaminu ? załącznik 1. 6. Do prac należy dołączyć zgodę na udział w konkursie ? załącznik 2. 7. Prace wraz ze zgodą na udział w konkursie należy składać do dnia 8 Kwietnia 2014r. osobiścielub pocztą do biura PCK w Gorlicach, w godzinach pracy biura tj.: Wtorek:10.00-12.00; Piątek 10.00-12.00 8. Prace oceni Jury powołane przez organizatorów. 9. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, z pośród wszystkich zostanie wyłoniona praca, która stanie się plakatem promującym akcje ?Ognisty Ratownik ? Gorąca Krew? 10. Organizatorzy konkursu wyślą e-mail, z listą osób nagrodzonych, do wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Macierzyste szkoły laureatów zostaną powiadomione telefonicznie. 11. Wręczenie nagród odbędzie się 10 Maja 2014r. na Happeningu w Moszczenicy. 12. Prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej na obiekcie Sportowo Rekreacyjnym w Moszczenicyw dniach 10.05-20.05.2014r. a później w Centrum Krwiodawstwa w Gorlicach.

V. Uwagi organizatorów: 1. Praca musi być wykonana tylko przez jednego autora (prace zbiorowe nie będą brane pod uwagę). 2. Uczestnik konkursu składa tylko jedną pracę, szkoła dowolną liczbę prac. 3. Prac konkursowych nie należy podklejać ani oprawiać. 4. Prace zrolowane, zniszczone w wyniku niewłaściwego opakowania, nadesłane po terminie oraz niezgodne z regulaminem nie będą oceniane. 5. Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi i przechodzą na własność organizatorów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ich wystawiania i nieodpłatnego reprodukowania oraz możliwość zmian w regulaminie, o których zainteresowani zostaną powiadomieni pisemnie. 6. Odbiór nagrody osobiście 10 majaz potwierdzeniem przybycia w innym razie nagroda przepada.


KWALIFIKACJE I DOSKONALENIE NAUCZYCIELI

W ramach tego obszaru nauczycielka WF, pani Alicja Czochór uczestniczyła w kilkugodzinnych warsztatach na temat ?Aktywne formy ruchowe na zajęciach wychowania fizycznego?, organizowanych przez NODN WENA w Gorlicach. Odbyły się one 14 marca 2014 r. w ZS w Ropicy Polskiej, a uczestnikami byli między innymi nauczyciele WF. Program warsztatów obejmował część teoretyczną oraz praktyczną, w której prowadzący prezentowali różnorodne gry i zabawy z wykorzystaniem typowych i nietypowych przyborów oraz przyrządów gimnastycznych, mających posłużyć do atrakcyjnego prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Ponadto uczestnicy wymieniali się między sobą wiedzą i doświadczeniem, co bardzo wzbogaciło tę formę szkolenia.


KONKURS NA MAŁOPOLSKĄ MARZANNĘ

20 marca 2014 r uczniowie klasy III SP pod opieką wychowawcy, wyjechali do Kasztelu w Szymbarku na podsumowanie Małopolskiego Konkursu na MAŁOPOLSKĄ MARZANNĘ. Konkurs ten organizowany był przez Muzeum ?Dwory Karwacjanów i Gładyszów? w Gorlicach Oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im. PROF. ROMANA REINFUSA w Szymbarku, pod patronatem honorowym Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego. Dwóch naszych uczniów: Dominik Tomasik i Mateusz Kijek za wykonanie marzanny zdobyli III miejsce. W nagrodę otrzymali dyplom i piękne albumy. W całej imprezie brały udział nagrodzone dzieci ze szkół z całego województwa małopolskiego. Po skończonej prezentacji, okolicznościowym przedstawieniu i wręczeniu nagród, wszyscy przeszli korowodem z kukłami w plener. Tam w obecności strażaków wszystkie marzanny zostały ?spalone na stosie?, jako symboliczne pożegnanie zimy. Później były zabawy na świeżym powietrzu i mały poczęstunek przy ognisku. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.


I DZIEŃ WIOSNY

Z okazji I Dnia Wiosny w naszej szkole został zorganizowany korowód z marzannami, wykonanymi przez uczniów klas młodszych i starszych. Brały w nim udział także dzieci z Samorządowego Przedszkola w Kwiatonowicach. Po spacerze, przy pięknej wiosennej pogodzie wszystkie marzanny ?spłonęły na stosie?. Ponadto na sali gimnastycznej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywali taniec ?belgijkę? przy taktach muzyki irlandzkiej. Po skończonych tańcach przyszedł czas na mini gry w piłkę siatkową, w których dobór uczestników do drużyny był dowolny, tak wiekowo, jak i ilościowo. Oczywiście w rozsądnych granicach. Wszyscy świetnie się bawili.


XIX IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ MINI PIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW SZYMBARK 21 III 2014 r.

21 marca 2014 roku w Szymbarku, odbyły się gminne zawody w mini siatkówce chłopców. Rywalizowało w sumie 9 drużyn z terenu całej gminy. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie z klasy IV i VI: Jakub Kijek, Dominik Oczkowicz, Kamil Pabisz, Tomasz Ciślak, Kamil Żurowski, Kacper Kijek, Adrian Firszt, Jakub Gazda, Dominik Wałęga. Pierwszy set każdego meczu grał drużyna chłopców z klasy IV, zaś drugi i następne ? chłopcy z klasy VI. Czwartoklasiści bardzo się starali, mimo to nie udało im się pokonać rywali, uczniów klas V. Natomiast szóstoklasiści wygrywali każdy drugi set meczu, wyrównując grę do 1:1, jednak trzeci set, należał do rywali. Mimo przegranych, atmosfera na zawodach była gorąca.


XIX IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ MINI PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT SZYMBARK 27 III 2014 r.

27 marca 2014 roku w Szymbarku, odbyły się gminne zawody w mini siatkówce dziewcząt. Rywalizowało w sumie 9 drużyn z terenu całej gminy. Naszą szkołę podstawową reprezentowały uczennice z klasy IV, V i VI: Magdalena Dąbrowska, Ewa Liana, Emilia Smołkowicz, Patrycja Liana, Adriana Żegleń, Gabriela Kleszyk, Julia Bugno, Joanna Liana, Barbara Bajorek i Aleksandra Pierz. Dziewczynki bardzo się starały, mimo przegranego pierwszego meczu ze Szymbarkiem, nie straciły wiary w siebie. Wygrywając następne dwa mecze z Zagórzanami i Dominikowicami pokazały na co je stać. Ostatecznie w całym turnieju zdobyły piąte miejsce. Z zawodów wróciły zmęczone, ale i bardzo zadowolone ze swojej gry.


I MIĘDZYGIMNAZJALNA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ III RUNDA LIGI CHŁOPCÓW

została rozegrana 29 III 2014 r. w Zespole Szkół w Dominikowicach. Była to runda finałowa. Nasi siatkarze spotkali się z zespołami z Dominikowic, Siedlisk i Staszkówki. Pokonali wszystkie zespoły, zdobywając tym samym tytuł Mistrza w I MIĘDZYGIMNAZJALNEJ LIDZE PIŁKI SIATKOWEJ. Drużyna za zdobycie I miejsca otrzymała statuetkę, zaś wszyscy zawodnicy naszej drużyny - pamiątkowe złote medale. Drużyna gimnazjalistów powtórzyła sukces starszej ekipy z Kwiatonowic, która w ubiegłym tygodniu ? 23 III 2014 r. wywalczyła mistrzostwo XII Gorlickiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. Drużyna chłopców w składzie: Bugno Dariusz, Gubała Kacper, Gubała Szymon, Stężalski Michał, Wałęga Kamil, Bugno Paweł, Dziki Karol i Brach Piotr ciężko pracowała na ten wielki sukces. Przez cały rok chłopcy odbywali treningi w szkole, poza tym spotykali się co tydzień na sparingach z innymi drużynami. Do sukcesu przyczyniła się niewątpliwie pomoc starszego kolegi i brata jednego z zawodników ? Jarosława Stężalskiego, który pomagał im w treningach oraz wspierał radą podczas wszystkich meczy.

Więcej informacji:

http://www.galps.gorlice.pl/s,aktualnosci,id,199-i_miedzygimnazjalna_liga.htmlPowered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2008 Elxis.org. All rights reserved.

blonde pawg anal video toiletmix.com